Home

Ξεκίνησε η νέα σκακιστική περίοδος 2018-19 στο Σύλλογο.

Δείτε τα καλοκαιρινά τουρνουά για το 2018 που μπορούμε να παίξουμε σκάκι εδώ

Ξεκινά το ατομικό πρωτάθλημα "Ιούνιος 2018". Δείτε πληροφορίες εδώ.  Επίσης δείτε σχετικά με το Rapid Ιουνίου 2018, εδώ.

Παρακολουθείστε online την Κυριακή 6 Μαΐου 2018 το απόγευμα, τα αποτελέσματα (και τα στατιστικά) όλων των γύρων του πρωταθλήματος "Άνοιξη 2018" πατώντας εδώ.

Αγωνιστικές διοργανώσεις της ΕΣΣΝΑ για τον Απρίλιο-Ιούνιο 2018, εδώ

Χάλκινη Πανελλήνια Πρωταθλήτρια 2018 (και 1η στην Αττική) στο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα η Μελίνα Αθανασίου (3ο Δημοτικό Σχολείο Κορωπίου). Δείτε τη βαθμολογία για την Ε' τάξη Δημοτικών Σχολείων στο Πανελλήνιο Ατομικό Μαθητικό Πρωτάθλημα 2018  εδώ

Την 2η εβδομάδα του Πάσχα διεξάγονται τα Νεανικά Πρωταθλήματα (προκριματικά). Πληροφορίες στο blog  Για τα Σχολικά και τα Νεανικά Πρωταθλήματα Σκάκι, δείτε τις ανακοινώσεις εδώ.

Ατομικό Μαθητικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων Κορωπίου 2018 : Δείτε το τελικό δελτίο τύπου, με τα αποτελέσματα αναλυτικά, εδώ

Κυριακή 14 Ιανουαρίου ξεκινά το Διασυλλογικό μας Πρωτάθλημα στην Αττική. Οι αγώνες διεξάγονται κάθε Κυριακή στις έδρες των σωματείων.

Θρίαμβος στην Εθνική Ομάδα Πληροφορικής για τον έφηβο σκακιστή μας Δημήτρη Ιατράκη ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Δείτε το δελτίο τύπου εδώ.

Ολοκληρώθηκε το τουρνουά Rapid Ιουνίου στον ΣΑΣΚ. Περισσότερα εδώ.

Χρυσή Πανελλήνια Πρωταθλήτρια στα Πανελλήνια Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα 2017 η Ειρήνη Καραθανάση (Λύκειο). Δείτε και εδώ.

Επισκεφθείτε και το blog του ΣΑΣΚ όπου θα βρείτε πολλά σκακιστικά ενδιαφέροντα που ανανεώνονται συνεχώς !

Νικήτρια στο Χειμερινό Πρωτάθλημα του ΣΑΣΚ, η Ειρήνη Καραθανάση, στη 2η θέση ο Θάνος Αλλαγιάννης και 3ος ο Φώτης Κανελλόπουλος. 1ος έφηβος ο Γιάννης Γιαννακούρας και 1η κοπέλα η Κρυσταλλία Αναστασοπούλου. Λεπτομέρειες εδώ !

 
 

 

 
 

 

 

 
 

 

Σκακιστικά νέα

Vugar Gashimov Memorial, Field Completed 03/17/2014 - 22:17
Paraguay Completes Legislation for Chess in Schools 03/17/2014 - 21:14
Mamedyarov and Aronian win, Anand retains lead in Candidates Tournament 03/17/2014 - 20:12
Gata Kamsky winner of Eastern Class Championships 03/17/2014 - 12:16
Mind Games Cruise with chess 03/17/2014 - 01:50
Macieja and Akobian on top in UT Dallas Spring FIDE Open 03/16/2014 - 08:21
Izzat and Wallis share first place in Begonia Open 03/16/2014 - 07:21
Anand takes early sole lead at Candidates 2014 03/15/2014 - 17:06
Topalov and Aronian draw in Candidates Tournament R3 03/15/2014 - 17:06
Karjakin holds Andreikin in Candidates Tournament R3 03/15/2014 - 16:00
Anand defeats Mamedyarov in Candidates Tournament R3 03/15/2014 - 16:00
Li Chao claims the trophy in Reykjavik Open 2014 03/15/2014 - 12:41
Alexander Motylev is new European Champion 03/15/2014 - 08:00
Three decisive games in Candidates round 2 03/14/2014 - 15:47
Chess Insider issue 6 on Candidates round 1 published 03/14/2014 - 11:21
Anand takes the lead of Candidates 2014 after round 1 03/13/2014 - 17:05
Veselin Topalov holds Shakhriyar Mamedyarov to a draw 03/13/2014 - 16:04
Sergey Karjakin and Peter Svidler also draw 03/13/2014 - 16:04
Andreikin and Kramnik draw in round one of Candidates Tournament 03/13/2014 - 13:37
Candidates 2014 VIDEO stream live 03/13/2014 - 09:27
GM Julio Sadorra clear first in Agoura Hills 03/13/2014 - 08:18
18th Mid-America Open 03/13/2014 - 07:13
Interview with FIDE President Kirsan Ilyumzhinov during the Candidates 2014 opening day 03/13/2014 - 04:56
Chopin – the N1 destination for Chess Openings 03/13/2014 - 03:56

Pages