Home

International chess festival “Rashid Nezhmetdinov Cup”2018

Kazan 40th “Rashid Nezhmetdinov Cup” will be held from 11-21 September in Kazan.
The venue is the Central Chess School in Kazan, Butlerova str. 7, Kazan, Russia.

As the part of the festival there are going to be two big events.
Rapid tournament – September 11-12. 11 rounds Swiss. Time control: 15 minutes + 10 seconds increment per move.

Open chess tournament – Russian Cup Stage, September 13-21.
Time control: game 90 minutes + 30 seconds increment per move from move 1.

The schedule:
Round1 13.09 at 15:30
Round 2 14.09 at 15:00
Round 3 15.09 at 15:00
Round 4 16.09 at 15:00
Round 5 17.09 at 15:00
Round 6 18.09 at 15:00
Round 7 19.09 at 15:00
Round 8 20.09 at 15:00
Round 9 21.09 at 11:00
Closing ceremony 21.09 at 17:30

Starting list

1 Artemiev Vladislav
2 Alekseev Evgeny
3 Kokarev Dmitry
4 Chigaev Maksim
5 Timofeev Artyom
6 Rozum Ivan
7 Shaposhnikov Evgeny
8 Pridorozhni Aleksei
9 Bocharov Ivan
10 Bocharov Dmitry
11 Volkov Sergey
12 Korneev Oleg
13 Frolyanov Dmitry
14 Iljiushenok Ilia
15 Yudin Sergei
16 Lintchevski Daniil
17 Levin Evgeny A.
18 Maiorov Nikita
19 Khanin Semen
20 Harutyunian Tigran K.
21 Gabrielian Artur
22 Hasangatin Ramil
23 Kabanov Nikolai
24 Usmanov Vasily
25 Drygalov Andrey
26 Gaifullin Artur
27 Samusenko Maksim
28 Mokshanov Alexey
29 Kalegin Evgenij
30 Yankelevich Lev
31 Tsoi Dmitry
32 Faizrakhmanov Ramil
33 Makhmutov Rail
34 Palachev Petr
35 Baghdasaryan Vahe
36 Salemgareev Tagir
37 Tunik Gennady
38 Ponfilenok Vladimir
39 Smirnov Timofey
40 Mamedjarova Turkan
41 Murtazin Ruslan
42 Mukhutdinov Tigran
43 Skatchkov Valery
44 Danielyan Vahe
45 Zhitnikov Konstantin
46 Filipenko Alexander V
47 Bogdanov Nikita
48 Shafigullina Zarina
49 Shoboev Dandar
50 Anchutin Nikita
51 Pogorelskikh Sergey
52 Cervantes Landeiro Thalia
53 Maneluk Daniil
54 Markelova Lubov
55 Kozlov Denis
56 Yangutov Aleksey
57 Bulatova Kamaliya
58 Emelianov Fedor
59 Doroshenko Diana
60 Filippova Margarita
61 Mochalin Faddey
62 Safin Robert
63 Efremov Vladislav
64 Martynyuk Elizaveta
65 Asatryan Gor
66 Garmash Aliona
67 Volkov Roman
68 Gavrilin Roman
69 Garifullina Leya
70 Kuzmin Roman
71 Pogorelskikh Sofia
72 Pingin Artem
73 Murzin Lenar
74 Gabitov Bulat
75 Novikov Roman
76 Ismagilov Igor
77 Grekhov Luka
78 Yakimova Mariya
79 Smorodkin Kirill
80 Nikolaeva Ksenya
81 Makov Artem
82 Nikolaev Matvei
83 Yadigarov Aivaz
84 Kopylov Artem
85 Semenova Anastasia
86 Kurinov Mikhail
87 Norkin Yaks
88 Zaripova Arina
89 Muldiarov Valerij
90 Khusnutdinov Abdul
91 Fonichkin Egor
92 Lazarev Artem
93 Nagaeva Aliia
94 Guzhova Amina
95 Khabibullin Ruslan
96 Razhbadinov Rasul
97 Salimova Dinara
98 Rafikov Danis
99 Khanukaev Mark
100 Maltsev Vladimir