Home

Stanec wins Austrian Championship 2018

austria-flagAustrian Championship was held from 22 to 29 July in Vienna.
It was 9 round Swiss system and 95 players took part.

The winner is GM Nikolaus Stanec with 8 points.
Second is GM Valentin Dragnev with 7 points and third is Florian Schwabeneder with 6,5 points and best tie-break.

WIM Veronika Exler was the best woman with 5,5 points.

Final standings

1 Stanec Nikolaus 8
2 Dragnev Valentin 7
3 Schwabeneder Florian 6,5
4 Schnider Gert 6,5
5 Blohberger Felix 6,5
6 Diermair Andreas 6,5
7 Huber Martin Christian 6,5
8 Schreiner Peter 6,5
9 Morgunov Marc 6,5
10 Sadilek Peter 6,5
11 Halvax Georg 6
12 Morgunov Daniel 6
13 Wallner Joachim 6
14 Steiner Adam DI 6
15 Neubauer Martin Mag. 6
16 Fröwis Georg 5,5
17 Schroll Gerhard Dr. MMag. 5,5
18 Exler Veronika 5,5
19 Neumeier Klaus Mag. 5,5
20 Kummer Helmut 5,5
21 Frank Emanuel 5,5
22 Mostbauer Florian 5,5
23 Sandhöfner Florian 5,5
24 Menezes Christoph 5,5
25 Hiermann Dietmar 5,5
26 Vitouch Anatol 5,5
27 Polterauer Chiara 5,5
28 Balinov Ilia 5
29 Ly Dominik 5
30 Newrkla Katharina 5
31 Pacher Simon 5
32 Windhager Hannes 5
33 Hapala Elisabeth 5
34 Schloffer Jasmin-Denise 5
35 Zimmermann Heinz 5
36 Zojer Stefan DI 5
37 Jedinger Andreas Mag. 5
38 Fauland Alexander 4,5
39 Ager Josef 4,5
40 Sadilek Maximilian 4,5
41 Khalakhan Jurij 4,5
42 Schnegg Anna-Lena 4,5
43 Hupfer Robert Mag. 4,5
44 Peyrer Konstantin 4,5
45 Gerhold Michael 4,5
46 Tölly Michael 4,5
47 Miazhynski Yuri Dr. 4,5
48 Spiesberger Gerhard 4,5
49 Charaus Florian 4,5
50 Hofegger Jakob 4,5
51 Schmidlechner Alexander 4
52 Goessler Markus 4
53 Bauer Thomas 4
54 Trippold Denise 4
55 Knoll Hermann 4
56 Gelbenegger Patrick 4
57 Fröwis Annika 4
58 Jakits Leopold 4
59 Mayrhuber Nikola 4
60 Ehs Dominik 4
61 Steiner Bruno 4
62 Wagner Leopold Franziskus 4
63 Breneis Lukas 4
64 Kersten Julian 4
65 Gratze Michael 4
66 Holzleithner Johannes 4
67 Thoma Wilhelm Jun. 3,5
68 Atzl Florian 3,5
69 Konecny Sophie 3,5
70 Hatzl Johannes 3,5
71 Gutmann Alois 3,5
72 Riemelmoser Stefan 3,5
73 Kordzadze Nino 3,5
74 Ebner Johann Mag. 3,5
75 Oberhuber Alexander 3,5
76 Zanon Magnus 3
77 Pernerstorfer Johannes 3
78 Berger Tobias 3
79 Wu Min 3
80 Busuioc Alexandra 3
81 Horvath Reka 3
82 Feit Florian 2,5
83 Niedersberger Andreas 2,5
84 Iro Christian 2,5
85 Opietnik Christoph 2,5
86 Mira Helene 2,5
87 Tschida Verena 2,5
88 Högl Emanuel 2
89 Prüll Lukas 2
90 Brück Michael 1,5
91 Hohendanner Sonja Mag. 1,5
92 Tauber Andreas 1
93 Kuntner Reinhard 1
94 Schmidrathner Christian 0,5
95 Teuschler Barbara 0,5